کاربرد لیزر در درمان عیوب انکساری چشم:

 جراحی های انکساری شامل چندین روش جراحی میباشد که برای کاهش یا حذف نیاز به عینک طراحی شده‏ اند. در این روش ها انحنای قرنیه تغییر داده می شود در نتیجه برای اصلاح نزدیک بینی انحنای قرنیه کمتر می شود و برای اصلاح دوربینی اغنای قرنیه افزایش می یابد. به طور کلی روش های اصلاح عیوب انکساری را می توان به چهار دسته کلی تقسیم کرد:

1-   قرار دادن رینگ در قرنیه: مانند رینگ های داخل قرنیه که در محیط قرنیه و در ضخامت آن قرار داده می شود و بدین شکل می توان نزدیک بینی را اصلاح کرد. با این روش نمی توان دوربینی را اصلاح نمود. بیشترین کاربرد این روش برای نزدیک بینی خفیف و همچنین بیماران دچار قوز قرنیه خفیف تا متوسط می باشد که استفاده از لیزر اکسایمر در آن ها ممنوع است.2- روش های حرارتی(CK) Conductive Keratoplasty :اين روش روش نسبتاً جديدي است كه در آن بدون استفاده از ليزر و با استفاده از انرژي امواج راديويي انحناي قرنيه بيمار تغيير مي يابد. در اين روش انرژي آزاد شده از امواج راديويي حاشيه قرنيه را گرم كرد و سبب كوتاه شدن الياف كلاژن تشكيل دهنده بافت قرنيه در قسمت هاي حاشيه اي مي گردد. كوتاه شدن الياف قسمت هاي حاشيه اي سبب مي شود حاشيه قرنيه مانند يك كمربند محيط قرنيه را فشرده كند در نتيجه انحناي مركز قرنيه افزايش مي يابد. با توجه به اينكه افزايش انحناي قرنيه بيمار را نزديك بين مي كند بنابراين ازاين روش براي اصلاح دوربيني خفيف تا متوسط استفاده مي شود و در درمان نزديك بيني كاربردي ندارد. اين روش همچنين باعث مي شود در مواردي پيرچشمي نيز بهبود يابد و نياز بيمار به عينك مطالعه كاهش يابد بكارگيري انرژي كنترل شده راديوئي در داخل استروما (سومين لايه قرنيه) باعث افزايش حرارت بافت و در نتيجه برآمده تر شدن مركز و افزايش قدرت انكساري آن مي شود.

3- برش قرنیه : (Incisionnal) مانند RK که با انجام برش های رادیال در قرنیه نزدیک بینی و آستیگماتیسم اصلاح می گردد. این روش به دلیل عوارض بیشتر (به خصوص دوربینی پیشرونده) و دقت بالای لیزر اکسایمر امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

تصوير شماتيك عمل RK

درعمل آر.كي. با ايجاد برش هاي ميكروسكوپي به شكل راديال (يا پرده دوچرخه اي)
باعث تغيير شكل قرنيه و كاهش انحناي آن و در نتيجه كاهش نزديك بيني مي شوند

4- جراحی لیزری یا تراش قرنیه (Ablation) : در این روش ها با استفاده از لیزر اکسایمر بخشی از بافت قرنیه برداشته می شود. این روش ها شامل لیزیک (Lasik) لیزر (PRK)، لیزک یا لازک (LASEK) می باشند که برای اصلاح دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم کاربرد دارند.

 

v      لیزر اکسایمر(EXCIMER) چیست؟

 لیزرهای گازی هستند که پالسهای نوری با طول ده نانوثانیه تا چند ده نانو ثانیه در طول موج ماوراء بنفش تولید می کنند. لیزرهای اگزایمر مورد استفاده در پزشکی دارای طول موجهای 193، 248 و 308 نانومتر می باشنداين ليزر، ليزر سرد (عدم توليد حرارت) بوده و اجازه برداشت دقيق بافت (به منظور شكل دهي مجدد سطح قرنيه)، بدون آسيب حرارتي به بافت هاي مجاور را مي دهد. ليزر اگزايمر, ليزري بسيار دقيق بوده كه با استفاده از امواج نوري با انرژي زياد و غير قابل رويت، سطح قرنيه را تراش ميدهد. پس مي توان سطح قرنيه را كم شيب تر يا پر شيب تر كرد. چنين مي توان تصور كرد كه اين ليزر سطح قرنيه را طوري تراش مي دهد كه انگار لنز تماسي دائمي روي قرنيه گذاشته باشيم.  دقت ليزر اگزايمر به حدي است كه با هر پالس طي ۱۲ بليونيوم ثانيه ۲۵/۰ ميكرون از بافت را تراش مي دهد كه معادل يك دويستم ضخامت موي انسان و يا ۳۹ ميليونيوم اينچ است!

دقت بالای این لیزر را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید. تصویر زیر یک تار مو است که توسط لیزر اکسایمر تراش داده شده است.

v     جراحی PRK :

با استفاده از اين روش لايه بسيار نازكي از قرنيه در حد چند ده ميكرون برداشته شده و با تغيير ايجاد شده در انحناي قرنيه، از ميزان عيب انكساري چشم كاسته مي شود. ابتدا با استفاده از قطره هاي موضعي، چشم بي حس مي شود و پس از برداشتن لايه سطحي قرنيه (اپي تليوم) درمان با اگزايمر ليزر شروع مي شود و بعد از شكل گيري مجدد قرنيه اين عمل متوقف مي شود. بعد از خاتمه عمل معمولا" از يك لنز تماسي(كنتاكت لنز) براي پوشاندن سطح قرنيه تا زمان ترميم لايه سطحي آن استفاده مي شود.

اصلاح عیب انکساری با استفاده از لیزر اکسایمر در حین عمل PRK پایان عمل در PRK

هنگام عمل:با استفاده از ليزر اكسايمر، عيب انكساري اصلاح مي شود.

پس از عمل:در پايان عمل از ميزان تحدب قرنيه كاسته مي شود.

 نتايج:
اگر چه نمي توان نتيجه عمل را در هر شخص به طور دقيق پيش بيني كرد ولي با توجه به اطلاعات فراواني كه در طي سال ها  از 300000 مورد جمع آوري شده، مي توان اظهار داشت كه براي درمان ميوپي از 1- تا 6- ديوپتر دقت عمل پي.آر.كي. در حد ليزيك است به طوري كه احتمال ايجاد ديد 20/20 هشتاد و پنج درصداست. پي.آر.كي.در ايالات متحده براي درمان ميوپي از 1- تا 7- ديوپتر تأييد شده است.

مزايا:

 • كوتاه تر بودن طول عمل نسبت به ليزيك
 • نبودن عوارض مربوط به ايجاد فلاپ
 • عدم نياز به ميكروكراتوم و تكنولوژي مربوطه
 • عدم بروز التهاب هاي عمقي قرنيه (DLK)
 • قابليت انجام آن در قرنيه هاي نازك

معايب:

 • طولاني تر بودن دوره درد و ناراحتي بعد از عمل
 • طولاني تر بودن زمان بهبود
 • طولاني تر بودن طول مدت تجويز دارو
 • محدوديت انجام عمل به شماره هاي پايين
 • احتمال بيشتر بروز كدورت هاي قرنيه

عوارض:
اگرچه عمل PRK جزء كم عارضه ترين اعمال چشم به شمار مي آيد ولي عوارض احتمالي آن عبارتند از:

 • حساسيت به نور كه ممكن است گاهي تا چند ماه ادامه يابد
 • احساس پخش نور و هاله دور منابع نوري به ويژه در شب
 • تغييرات ميزان بينايي در طول روز كه ممكن است تا 6 ماه بعد از عمل ادامه يابد
 • احتمال عفونت قرنيه (كراتيت)
 • ايجاد لك و اسكار قرنيه كه احتمال آن در اصلاح درجات بالاتر ميوپي بيشتر است لذا ترجيح داده مي شود كه در ميوپي بالاتر از 7 ديوپتر از عمل ليزيك استفاده شود.

نمونه دستگاه PRK : 

 

v     لازک :

ليزك يا ليزر اپي تليال كرايوميليوزيس (Laser Epithelial Keratomileusis) نوع تغييريافته عمل ليزر (PRK) است. در عمل PRK لايه سطحي قرنيه كه اپي تليوم نام دارد بوسيله ابزار خاصي برداشته مي شود و سپس با استفاده از ليزر اكسايمر سطح قرنيه تراش داده شده و با تغيير شكل آن عيب انکساري بيمار اصلاح مي شود. پس ازعمل PRK ، اپي تليوم كه حدود 50 ميكرون ضخامت دارد ظرف مدت 3 تا 5 روز ترميم شده و مجددا" سطح قرنيه را مي پوشاند.در اين عمل نبايد ايجاد و برداشتن لايه اپي تليوم را با ايجاد لايه (Flap) در عمل ليزيك اشتباه كرد. در عمل ليزيك لايه اي با ضخامت تقريبي 130 تا 180 ميكرون با استفاده از ميكروكراتوم برداشتهشده كه علاوه بر اپي تليوم شامل بخشي از بافت مركزي قرنيه نيز مي شود، اما در ليزيك اين لايه تنها از اپي تليوم تشكيل مي شود.پس از برداشتن اپي تليوم، سطح قرنيه همانند عمل PRK با استفاده از ليزر اكسايمر تراش داده مي شود. پس از تكميل اين مرحله جراح با دقت اپي تليوم را به جاي خود برمي گرداند

مزاياي لازك

 1. مزيت ليزك نسبت به ليزيك در بيماران با نزديك بيني و آستيگماتيسم خفيف :
  • ميزان بافتي كه بطور موقت برداشته مي شود، 75% كمتر است.
  • نيازي به ميكروكراتوم نيست.
  • عوارض مربوط به ايجاد لايه با ميكروكراتوم در اين عمل وجود ندارد.
  • درمان عفونت در بيماراني كه به روش ليزك عمل مي شوند آسان تر است.
  • در بيماران مبتلا به خشكي چشم، ليزك و PRK انتخاب هاي بهتري هستند.
  • در بيماراني كه به دليل نازكي ضخامت قرنيه كانديد مناسبي براي ليزيك و PRK نيستند، قابل انجام است.
 2. مزيت لازك نسبت به PRK :

خطر بروز كدورت ديد (Haziness) در ليزك كمتر از PRK است.

v     لیزیک : 

تاريخچه:در سال 1991 دكتر يوناس پاليكاريس در هراكليون كرت (يونان) اولين كسي بود كه با استفاده از دستگاه ميكروكراتوم لايه نازكي از قرنيه را برداشت و سپس با استفاده از ليزر اكسايمر بخشي از بافت قرنيه را تراش داد. با ابداع ليزيك اين عمل به سرعت عموميت يافت و در بسياري از مراكز جايگزين ساير روشها مانند RK (برش قرنيه) و PRK (ليزر) گرديد، گرچه امروزه اين روش ها هر كدام كاربردهاي خاص خود را نيز دارند.

مقایسه : در ليزيك به جاي برداشتن اپي تليوم قرنيه ،يك لايه ضخيم تر كه ضخامت متوسطي حدود 150 ميكرون دارد از روي قرنيه برداشته شده و پس از تابش ليزر اين لايه مجددا به محل خود برگردانده مي شود . جالب اين است كه اين لايه بدون نياز به بخيه زدن به سرعت ترميم مي شود و به علت ترميم سريع ، ديد بيمار خيلي زود اصلاح مي شود و بعد از عمل كمترين ميزان درد و ناراحتي وجود دارد و اين دو عامل از مزاياي عمده اين عمل محسوب مي شود. با اين حال اشكال عمده عمل ليزيك عوارضي است كه ممكن است در هنگام برداشتن لايه قرنيه ايجاد گردد. براي برداشتن لايه قرنيه كه فلپ flap) ) نام دارد و از يك وسيله به نام " ميكروكراتوم " استفاده مي شود . اين دستگاه مانند يك رنده نجاري عمل كرده و با تيغه اي كه دارد برش ظريفي را در سطح قرنيه ايجاد مي كند . با اين كه ميكرو كراتوم در اكثر موارد كار خود را به خوبي انجام داده و مشكل ايجاد نمي شود ، در موارد نادري ممكن است درست عمل نكند . علاوه بر اين ، چون در ليزيك لايه ضخيم تري از قرنيه برداشته مي شود ، ممكن است استحكام قرنيه دچار تاثير شده و مشكلاتي را براي بيمار ايجاد كند .

 

تکنیک عمل : در عمل ليزيك در واقع دو عمل با هم تركيب ميشوند تا عيب انكساري اصلاح شود. نخست با استفاده ميكروكراتوم لايه ای از قرنيه (150میکرون) برداشته مي‏شود. وجود اين لايه نازك اجازه بهبود سريع ديد و كاهش ناراحتي‏هاي پس از عمل را مي‏دهد. امروزه از انواعي از ليزر جهت برداشتن اين لايه هم استفاده مي شود که در بحث فمتو لیزر به آن خواهیم پرداخت.

سپس با استفاده از ليزر اكسايمر كه با كنترل كامپيوتر صورت ميگيرد قرنيه تراش داده ميشود و به اين ترتيب عيب انكساري اصلاح مي‏گردد. ليزر اكسايمر از جنس نور ماوراي بنفش مي‏باشد و همان ليزري است كه در عمل پي.آر.كي (ليزر) مورد استفاده قرار مي‏گيرد. لايه نازك محافظ پس از تراش قرنيه به جاي اوليه خود باز گردانده ‏شده، بدون اينكه نياز به بخيه باشد پس از چند دقيقه در محل خود چسبيده و محكم مي‏شود، بنابراين به پانسمان هم نيازي نيست.

كل زمان اين عمل براي هر چشم كمتر از 10 دقيقه ميباشد و بيمار ضمن عمل احساس درد نمي‏كند. بهبود ديد سريع بوده و با درد كم يا بدون درد همراه مي‏باشد. قطره‏هاي چشمي پس از عمل فقط براي يك هفته استفاده مي‏شود. ليزيك يك روش موثر براي اصلاح نزديك‏ بيني‏هاي متوسط و شديد است. از نظر كارايي مي‏توان ليزيك را موفق‏ترين روش اصلاح عيب انكساري دانست. همچنين آستيگماتيسم‏هاي همراه با نزديك‏بيني نيز با اين روش اصلاح مي‏گردند. اين عمل براي درمان دوربيني و آستيگماتيسم همراه با آن كاربرد دارد. ميزان موفقيت در اين نوع عيب انكساري كمتر مي‏باشد.

 

مزايا:

 • بهبود سريع : اغلب بيماران پس از يك يا دو روز مي‏توانند به فعاليت‏هاي روزمره باز گردند. غالبا درد وجود ندارد و بعد از 24 ساعت ديد مفيدي ايجاد مي‏شود. در آر.كي. (برش قرنيه) و پي.آر.كي. (ليزر) ناراحتي‏ها بيشتر است.
 • تصحيح طيف وسيعي از ميوپي: با استفاده از ليزيك حدود 12 ديوپتر نزديك‏بيني را مي‏توان بخوبي اصلاح كرد. در حاليكه استفاده از پي.آركي. (ليزر) براي نمره بالا (بيش از 7 ديوپتر) مي‏تواند منجر به كدورت قرنيه، كاهش ديد و بازگشت بخشي از نمره چشم شود. همچنين عمل آر.كي. (برش قرنيه) معمولا قادر به اصلاح بيش از 5 تا 6 ديوپتر نيست.
 • قابليت تكرار: در مورد تصحيح كمتر از حد با عمل ليزيك، ميتوان با بلند كردن لايه نازكي كه در طي عمل اول ايجاد شده و ليزر مجدد، اين عمل را تكرار كرد. بهبودي مانند عمل اول سريع است.
 • پايداري طولاني مدت اثر عمل: اغلب مطالعات نشان مي‏دهد كه در عرض 6-3 ماه نمره چشم ثابت مي‏شود، چرا كه پس از اين مدت تغيير ناچيزي در ساختمان قرنيه و ترميم متعاقب آن ايجاد مي‏شود.
 • حفظ ساختمان طبيعي قرنيه: لايه نازك برداشته شده بعد از چند روز كاملا محكم مي‏گردد، به شكلي كه با پلك ‏زدن يا مالش چشم جابجا نمي ‏شود. در عمل ليزيك بر خلاف عمل آر.كي. يا برش قرنيه، استحكام قرنيه و مقاومت آن در مقابل ضربه كاهش نمي‏يابد‏‏.
 • عدم ايجاد كدورت: بر خلاف پي.آر.كي. (ليزر) كه در نمره‏هاي بالا احتمال كدورت قرنيه در آن وجود دارد، در عمل ليزيك هيچگونه كدورتي در قرنيه ايجاد نمي‏شود.
 • عدم نياز به استفاده طولاني مدت از قطره‏هاي چشمي: در عمل ليزيك بر خلاف پي.آر.كي. نيازي به كنترل ترميم زخم با استفاده از قطره‏هاي استروييدي نيست. بيماران ليزيك معمولا بيش از يك هفته به دارو نياز ندارند.

معايب:

 • عمل ليزيك نيازمند جراح ماهر است. بخاطر پيچيدگي عمل، تجربه كافي براي حصول نتيجه مناسب لازم است. چشم پزشكان نور به عنوان پيشگامان اين عمل در ايران، هزاران عمل ليزيك را با نتايج عالي انجام داده‏اند و در اين زمينه ايران از جمله كشورهايي است كه تجربه بسيار زيادي دارد.
 • قيمت وسايل گران است. قيمت دستگاه ليزر و وسايل مورد نياز 400 ميليون تومان و هزينه نگهداري سالانه آن حدودا 50 تا 100 ميليون تومان است. با تغييرات سريع تكنولوژي، ليزرها را بايستي اغلب به روز كرد و تمامي اين هزينه به بيمارستان يا مراكز درماني تحميل خواهد شد.

عوارض:
همانند هر روش جراحي در ليزيك نيز عوارضي ممكن است ايجاد شود كه شامل تصحيح كمتر از حد، تصحيح بيش از حد و كاهش بهترين ديد مي‏باشند. تصحيح كمتر از حد هنگامي ايجاد مي‏شود كه بافت كافي براي اصلاح كامل ديد برداشته نشود و تصحيح بيش از حد وقتي اتفاق مي افتد كه بافت بيشتري برداشت شده است. تصحيح كمتر از حد را مي‏توان در عمل جراحي مجدد اصلاح كرد ولي درمان تصحيح بيش از حد مشكل‏تر مي‏باشد. در هنگام برداشتن لايه نازك از قرنيه توسط ميكروكراتوم ممكن است مشكلاتي ايجاد شود كه شامل عدم توانايي در ايجاد لايه به اندازه، ضخامت و يا شكل مناسب، جابجايي لايه پس از عمل و عفونت مي‏باشد. به جز عفونت ساير عوارض لايه معمولا بدون اينكه براي ديد بيمار مشكلي ايجاد كنند درمان مي‏شوند. احتمال عفونت يك در 5 هزار است كه بسيار كمتر از ميزان وقوع آن در لنزهاي تماسي مي‏باشد و بر خلاف آن كه در تمام مدت استفاده از لنز تماسي چشم در معرض عفونت قرار دارد در اين عمل احتمال وقوع آن محدود به همان 1 تا 4 هفته نخست بعد از عمل مي‏گردد.

اگرچه پس از عمل، عيب انكساري اصلاح مي‏شود و ديد خوبي بدست مي‏آيد، اما بعضي بيماران بعد از عمل ليزيك يك يا چند مورد از عوارض زير را كم و بيش تجربه مي‏كنند.

 • ديدن هاله يا سايه در كنار تصوير و اعوجاج مختصر در چند ماه اول شايع است، ولي اين عوارض بندرت در فعاليت‏هاي معمول ايجاد مشكل مي‏كند. عمده اين مشكلات بتدريج در 1 تا 3 ماه اول بعداز عمل خود به بخود از بين مي‏روند.
 • ميوپي در شب: چون در اين عمل فقط بخش مركزي قرنيه تغيير شكل پيدا مي‏كند، در هنگام باز شدن مردمك در شب نور از محيط قرنيه كه تغيير شكلي پيدا نكرده است، وارد چشم مي‏شود و ايجاد نزديك‏بيني مي‏كند. حتي اگر در روز ديد عالي وجود داشته باشد، در شب ممكن است براي ديد كامل احتياج به عينك مختصري باشد.
 • خشكي چشم: در روند ترميم پس از عمل ليزيك ممكن است بيمار احساس خشكي چشم كرده و به قطره اشك مصنوعي براي تسكين موقت نياز داشته باشد.
 • ناراحتي و درد: در ليزيك اغلب محدود به شش تا 24 ساعت اول پس از عمل است و براحتي با مسكن ها رفع مي‏شود. در اين مدت چشم بصورت موقت به نور خورشيد حساس‏تر مي‏شود.
 • در 4 تا 6 هفته نخست بعد از عمل كيفيت ديد علي الخصوص ديد نزديك افت مي‏كند كه به تدريج و بصورت خود بخودي بهبود مي‏يابد. مشكلات ديد نزديك در افرادي كه در سنين پيرچشمي قرار دارند و تحت عمل قرار مي‏گيرند بيشتر نمود دارد و همانطور كه قبلا اشاره گرديد، اين افراد پس از عمل نياز به عينك مطالعه خواهند داشت.

v     فمتو لیزیک :

ليزر " فمتوسكند"  (Femtosecond Laser)آخرين پديده ليزر در زمينه اصلاح عيوب انكساري چشم مي باشد . آميزش و بكارگيري همزمان ليزر " فمتوسكند " و ليزر " اگزايمر " باعث مي شود كه تمام مراحل ليزيك توسط ليزر انجام شود و در انجام عمل از هيچگونه تيغ جراحي يا وسيله مكانيكي استفاده نشود . درگذشته براي آماده سازي قرنيه جهت ليزر اگزايمر از وسيله اي به نام ميكروكراتوم استفاده مي شد . ميكروكراتوم مانند يك رنده عمل مي كرد و توسط تيغه اي كه داشت يك لايه از سطح قرنيه بر مي داشت . اگرچه ميكروكراتوم در اكثر موارد به خوبي عمل مي كرد ولي در بعضي بيماران ممكن بود عوارضي را ايجاد كند . در این روش بجای میکروکراتوم که وسیله ای مکانیکی است برای بر داشتن فلپ از یک دستگاه لیزر پیشرفته بنام فمتولیزر استفاده می شود.

فمتو ليزيك هم مزاياي اعمال عمقي نظير ليزيك را دارد و هم مزاياي اعمال سطحي ، چرا كه لايه برداشته شده توسط فمتو ليزيك بسيار نازك بوده وامكان اين وجود دارد كه بتوان لايه اي به ضخامت 90 ميكرون از روي قرنيه برداشت و عوارض احتمالي فمتوليزيك نسبت به ليزيك به مراتب كمتر است .

فلپ یا لایه ظریف برداشته شده توسط دستگاه فمتولیزیک

مزاياي فمتو ليزيك :

-          انجام تمام مراحل عمل توسط ليزر ، بدون دخالت تيغ و برش

-          بازگشت سريع بينايي بعد از عمل

-          كمترين ميزان عوارض ايجاد شده هنگام و پس از عمل

-          افزايش كيفيت و ميزان بينايي بعد از عمل

-          كاهش احتمال عمل مجدد

-          كاهش ميزان درد ، سوزش ، آبريزش و حساسيت به نور پس از عمل

-          بازگشت سريع به كار و حرفه

-          استفاده از وسايل تمام يك بار مصرف ، كاهش شانس عفونت و انتقال بيماري ها

-          عدم نياز به استفاده از دارو هاي اضافي هنگام  عمل

-          عدم نياز به استفاده از دارو هاي طولاني مدت پس از عمل

اشكالات فمتو سكند ليزر كدامند ؟

مهمترين اشكال هزينه بالاي دستگاه و عمل است . در حال حاضر براي هر بيمار مبلغ زيادي صرف هزينه وسايل يكبار مصرف مي شود كه اميد است با ملاحظات شركت ها بخصوص براي كشورهاي كم در آمد اين اشكال حل شود . علاوه بر اين اگرچه عمل فمتو ليزيك كم خطر است ، ولي هيچ عملي خالي از ريسك نبوده و آن هم ريسك و عوارض خود را دارد ، خوشبختانه شانس بروز عوارض حين عمل خيلي نادر است و اگر هم عوارضي در رابطه با فلپ اتفاق بيفتد ،عمدتا قابل جبران و اصلاح است . از عوارض ديگر TLSاست كه ما يك مورد هم در مورد بيماران خود نديده ايم ، SOS نيز در بيماران ما مشاهده نشده است . تنها نگراني با ايجاد فلپ خيلي نازك ،احتمالWrinkling بعد از عمل است كه ما فقط يك مورد را داشتيم كه نياز به اصلاح داشت . احتمالا اين مسئله نيز با گذاشتن لنز بانداژ قابل پيشگيري است و ما در حال مطالعه بر روي اين مسئله هستيم . به هر حال Refractive Surgery عليرغم بهبود تكنولوژي مشكلات و دردسرهاي خودش را دارد و بيماران نيز بيماران خاصي هستند كه داراي حساسيت بالا و توقعات زيادي هستند ، با اين حال اميد است با بهبود تكنولوژي و افزايش دانش ، دردسرهاي ما كمتر شود .


تهیه و تنظیم:

   مسعود رهبری پور - پویا پورالهوردی - امیر خواجه پورPowered By
BLOGFA.COM